• Historia rozwoju implantologii

  Historia rozwoju implantologii

  W dzisiejszych czasach bardzo ciężko wyobrazić sobie stomatologię bez implantologii. Współczesna medycyna oferuje nam zaawansowane rozwiązania, które pozwalają uzupełnić stracone zęby albo częściowy ubytek tkanki. Implanty dentystyczne znacznie polepszają jakość życia pacjenta, a na dodatek poprawiają estetykę uśmiechu. Warto jednak wiedzieć o tym, że historia rozwoju implantologii zębów ma swoje korzenie w dalekiej starożytności.

  Pierwsze implanty dentystyczne

  Próby zastąpienia zębów innymi materiałami rozpoczęły się jeszcze przed naszą erą, o czym świadczy wiele wynalazków archeologicznych. Badanie archeologiczne dowiodły, że już w VI wieku p.n.e. cywilizacja Majów zaczęła stosować muszle morskie, jako implanty. Wśród innych szczątek starożytnych ludzi znaleziono pierwsze implanty z metalu, zębów zwierząt oraz drewna.

  W Średniowieczu jako implanty własnego uzębienia stosowano zęby zwierząt oraz martwych ludzi. W Anglii szczególną popularnością cieszył się handel zębami, które z reguły były sprzedawane przez biedne osoby.

  Ewolucja materiałów implantacyjnych

  Z czasem zauważono, że większość materiałów, wykorzystywanych jako implanty, są odrzucane przez organizm. Dlatego w XVIII wieku dentyści zaczęli stosować materiały ceramiczne, które nie wywoływały reakcji alergicznych i były pozytywnie akceptowane przez organizm pacjenta. Niestety, pierwszą ceramiką, używaną w stomatologii, była porcelana, która nie sprawdziła się jako materiał na implanty ze względu na niską wytrzymałość mechaniczną. Wówczas naukowcy rozpoczęli poszukiwanie doskonałego materiału implantacyjnego, który spełniałby wszystkie wymagania. Między innymi, zaczęto używać metale szlachetne, a przede wszystkim złoto.

  Rewolucje w stomatologii

  Implantologia zaczęła robić największe postępy w drugiej połowie XX wieku, kiedy naukowcy sformułowali pierwsze zasady biozgodności, które pozwalają używać do protezowania tylko takich materiałów, które nie wchodzą w interakcje z organizmem. Zauważono wtedy, że tytan doskonale spełnia warunki implantowania, i stwierdzono, że najlepszym miejscem na mocowanie protezy zębowej jest kość szczęki, a nie luka w dziąśle.

  Per-Ingvar Brånemark

  Jedną z najważniejszych postaci w nowoczesnej implantologii jest ortopeda szwedzkiego pochodzenia, prof. Per-Ingvar Brånemark. W latach 50 XX wieku przeprowadził on eksperyment polegający na wszczepieniu tytanowego cylindra w kość udową królika. Po jakimś czasie badacz zauważył, że kość zrosła się z metalem, a usunięcie cylindra jest niemożliwe. Zjawisko doskonałej przyczepności tkanki kostnej do protezy, które znacznie przyśpiesza regenerację tkanki i sprzyja lepszemu mocowaniu implantu w organizmie zostało nazwane osteointegracją.

  Odkrycie Brånemark szybko znalazło swoje zastosowanie w implantologii. Pierwsza implantacja z użyciem tytanu została wykonana w 1965 roku, a od lat 80 XX wieku wszczepianie implantów stało się już powszechnie przeprowadzanym zabiegiem.

Photostream