implant

Implantologia – nadzieja stomatologii

Dzięki rozwojowi współczesnych metod naukowych, nieustannie poznajemy nowe dziedziny, które z powodzeniem możemy adaptować do życia codziennego. Postępująca nauka umożliwia poszerzanie horyzontów, ułatwia opanowanie wielu dziedzin, w tym medycyny. Nic więc dziwnego, że naukę o wszczepianiu implantów do organizmu zainicjowano również w działaniach stomatologicznych. Implantologia cieszy się coraz większą popularnością, wpływając na komfort pacjentów, mających problemy z uzębieniem.

Wszystko, co musisz wiedzieć o implantach

Choć implantologia jest nauką stosunkowo młodą, rozwija się w niesamowitym tempie. W związku ze wzrastającym zapotrzebowaniem wynikającym z problemów z uzębieniem znacznej części społeczeństwa, implanty zdają się dla niektórych ostatnią deską ratunku. Implantoprotetyka stomatologiczna wiąże się zatem z zastąpieniem usuniętych zębów implantami. Odbudowa brakujących zębów umożliwia poprawę nie tylko pod względem estetycznym, ale wpływa również na eliminację dyskomfortu podczas przeżuwania.

Implanty z powodzeniem stanowić mogą uzupełnienie poszczególnych ubytków, bez względu na przyczynę ich powstania. Implanty zastosować można, jeśli utrata powstała w sposób naturalny, była konieczna (np. usunięcie zepsutego zęba) lub też wystąpiła w sposób od nas niezależny (np. w trakcie wypadku). Zdecydowaną zaletą odbudowy uzębienia za ich pomocą, jest możliwość uzyskania solidnego, nieodwracalnego efektu – implanty, do złudzenia przypominające wizualnie prawdziwe zęby przymocowane są w sposób trwały i stały. Implant wprowadzony do jamy ustnej na miejsce brakującego zęba po adaptacji, z powodzeniem zastępuje brakujący element. Zabiegi protetyczne są więc niewątpliwie nadzieją dla osób borykających się z niepełnym uzębieniem, często będącym przyczyną kompleksów.

Technologia, która używana jest do tworzenia implantów, jest w pełni bezpieczna. Wybierając implanty, szczególną uwagę należy zwrócić na ich jakość, która z kolei w znacznym stopniu determinuje cenę. Pod hasłem implanty kryje się zazwyczaj mała śrubka, zastępująca naturalny korzeń. Wykonana jest z chirurgicznego tytanu, który łączy się z kością szczękową. Zwieńczeniem śrubki jest z kolei ceramiczna lub porcelanowa korona, do złudzenia przypominająca tę prawdziwą. Dostępne są różne rozmiary i kolory koron, które z powodzeniem można dopasować do swojego naturalnego odcienia uzębienia.

Na czym polega zabieg implantoprotetyki stomatologicznej?

Proces przygotowania do zabiegu rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu, przeprowadzanego przez stomatologa. Ocenia ogólny stan pacjenta, weryfikuje stopień uszczerbków w jamie ustnej. W celu zakwalifikowania do zabiegu przeprowadza badanie radiologiczne, które daje pełny obraz stopnia zmian.

Implanty, a ból

Proces wszczepiania implantów przeprowadzany jest pod znieczuleniem miejscowym, w związku z czym nie wiąże się to z uczuciem bólu. Dyskomfort może pojawić się miejscowo po zabiegu, co jest typowe w przypadku działań chirurgicznych. Czasem zdarza się, iż na skutek ingerencji pojawia się niewielka opuchlizna, krwawienie lub umiarkowany ból, jednak trwa to maksymalnie do kilku dni od zabiegu. Każdy przypadek należy oczywiście skonsultować z lekarzem prowadzącym, podczas umówionej wizyty kontrolnej.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu

Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są chore zęby, w tym próchnica oraz kamień. Żeby rozpocząć procedurę implantacji należy najpierw w pełni pozbyć się jakichkolwiek nieprawidłowości. Kolejnymi przeciwwskazaniami, dyskwalifikującymi pacjenta są: cukrzyca (gdyż utrudnione jest gojenie ran), nowotwory, osteoporoza, padaczka, AIDS oraz choroby związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Braku zgody na wszczepienie implantów można spodziewać się również w przypadku ciąży. Ze względu na specyfikę zabiegu nie przeprowadza się czynności u osób przed 17 rokiem życia – związane jest to z niecałkowitym rozwojem kości szczękowej.

Oprócz chorób, implanty nie sprawdzą się w przypadku osób ze zbyt małą ilością miejsca w jamie ustnej, jednak orzeczenie takie wydać może jedynie lekarz prowadzący, po szczegółowym zapoznaniu z konkretnym przypadkiem.